Университетът по библиотекознание и информационни технологии(УниБИТ) е държавен университет, преобразуван на 29.IХ.2010 г. с решение на Народното събрание и е приемник на Специализираното висше училище по библиотекознание и информационни технологии, гласувано от Народното събрание през 2004 г., на Държавния библиотекарски институт, създаден през 1950 г., на Полувисшия институт по библиотечно дело (ПИБД), на Колежа по библиотечно дело (КБД) и на Колежа по библиотекознание и информационни технологии (КБИТ).
УниБИТ обучава по бакалавърски, магистърски и докторски програми за образователните и научни степени, по които има акредитация.
Университетът по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ) е сред водещите образователни и академични институция в България, които подготвят специалисти с теоретични знания и практически умения за работа в различни области на обществения живот. УниБИТ си поставя за стратегическа цел доказването на своята идентичност като водещ в обучението по културно-историческо наследство, библиотечни науки, печатни комуникации, информационни ресурси на туризма, комуникации и информиране, информационни технологии, обществени политики и практики, като по този начин заявява и желанието си за пълноправно участие във формирането и реализацията на държавните образователни политики. През последните години университетът се утвърди и като водещ учебен център за провеждане на научни изследвания в различни области на науката. В УниБИТ положителната връзка между научноизследователската работа и висшето образование е изградена на базата на иновациите, споделения опит, научната работа, знанията и уменията на всеки един от участниците в процеса по създаване и управление на знанието. На това се дължи и фактът, че към днешна дата в структурата на УниБИТ успешно функционират различни научно-изследователски институти:
- Университетска младежка академия за управление на знания (УМЛАУЗ) – академията за управление на знания е съвременен университетски алтернативен образователен модел, който дава възможност на младите хора в УниБИТ да организират своята научна и образователна дейност в съответствие както с учебните програми на университета, така и със собствените си желания и интереси;
- Институт за научни изследвания и обучение на докторанти (ИНИОД) – мисията на Института е да създава и разпространява нови знания и нови научно–приложни продукти, да осигурява постоянно развитие на научноизследователската и научно приложната дейност, да формира постоянно самообучаваща се и усъвършенстваща се академична общност, задаваща нови еталони в научните изследвания и продължаващото образование на елитни кадри, стимулираща развитието на толерантни научни взаимодействия в съответствие с националните, европейските и общочовешките норми и ценности;
- Институтът за научни изследвания, организация, управление и защита на културно-историческото наследство (ИНИОУЗКИН) – основен предмет на дейност на Института е провеждането на интердисциплинарни научни изследвания в областта на културно-историческото наследство; организиране и провеждане на ежегодни летни университети и студентски практикуми; организиране на специализирани магистърски програми; осъществяване на сътрудничество и партньорство с научноизследователски, образователни, държавни, локални и други организации в страната и в чужбина;
- Институтът за изследване и развитие на лидерството в информационна среда – основен предмет на дейност на Института по лидерство е извършването на дългосрочна научноизследователска дейност в областта на историята, теорията и практиката на лидерството. Основните задачи на Института са: изследователски, образователно-методически и консултантски.
Създаването на всички по-горе изброени институти в структурата на УниБИТ допринасят за изграждането и формирането на успешните политики и практики, които УниБИТ провежда през последното десетилетие. Чрез своите програми Институтите в структурата на УниБИТ разкриват нови перспективи пред обучаващите се, допринасят положително за бързото и пълноценно внедряване и усвояване на съвременните информационни и комуникационни технологии в образователния процес. По този начин, участвайки активно в подготовката на кадри, УниБИТ се стреми максимално да отговори на обществените потребности и интереси на българския и европейския пазар на труда.
Дългогодишният опит в организирането и провеждането на научноизследователска работа, свързана с изследвания в областта на обществените и хуманитарните науки, се дължи на неговия институционален капацитет и съвременна материална база, с потенциални възможности за ползване на модерни информационни и комуникационни технологии в учебно-преподавателската работа и самостоятелната подготовка на студенти – бакалаври и магистри, докторанти, постдокторанти, специализанти и млади учени.
Институционалният капацитет на УниБИТ се изразява и в човешките ресурси и наличието на полезни и устойчиви връзки и контакти с широка мрежа от образователни, културни и научни институти. УниБИТ участва активно в международния професионален живот, осъществява международно сътрудничество по двустранни договори с други образователни, научни и културни институции в Русия, Германия, Франция, Полша, Сърбия и Черна гора, Турция и др. Членува в IFLA – Международната федерация на библиотечните асоциации, в LIBER – Асоциацията на европейските научни и академични библиотеки, в ICOM – Международния съвет на музеите, в Националния технически комитет по стандартизация в архивната, библиотечната, информационната и издателската дейност (ТК 16), в Българската библиотечно-информационна асоциация.